ENGLISH DEUTSCH
Ma 2024. március 28. csütörtök, Gedeon napja van. - Holnap Auguszta napja lesz.

ESEMÉNYNAPTÁR

Ke Sz Cs Sz Va
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Mai mozi műsor

Ma már nincsenek előadások...
További előadások »

www.cegledkartya.hu

www.cegledkartya.hu

www.cegledfurdo.hu

www.cegleditermal.hu

www.varvag.hu

www.varvag.hu

www.cvf.hu

www.cvf.hu

www.ctv.hu

www.ctv.hu

cegledisportcentrum.hu

www.cegledisportcentrum.hu

www.okoviz.hu

www.okoviz.hu

www.cegledikultura.hu

cegledikultura.hu

Szennyvízszállítás

www.comboscsatornatisztitas.hu

2700 Cegléd, Ölyv u. 4.

Tel: 06 53/707-050

Mobil: 06 30/6353-018

Email:

combos@t-online.hu

combosbt01@flah-net.hu

Web:

comboscsatornatisztitas.hu

Közösségi Sportváros Vagyunk
Vissza az előző oldalra »

HIDVÉGI LAJOS


Hidvégi LajosHidvégi Lajos
(Bp. 1909. jún. 28 - Cegléd, 1994. aug. 1)
tanár, helytörténész

 

Édesapja kazánkovács volt Dombóváron. A budapesti hídépítések felcsábították hídkovácsnak a fővárosba. Ott nősült meg, fia Hidvégi Lajos ott született. Vasárnaponként - hogy ne zavarják az ebédfőzést - édesapja a testvérével elvitte a megszokott kocsmáiba, kávéházaiba, a Budai hegyekbe, a Várba és a Nemzeti Múzeumba. Itt kezdődött az olthatatlan vonzalom a múlt megismerése felé. Később a magányos kisfiút vén 48-as honvédek vették pártfogásba - teremőrök voltak - régi zászlókat hoztak ki az aula sarkából, és a terepasztalon bemutatták a pákozdi csatát.

Nyugdíjkor édesapja visszavágyott Dombóvárra, édesanyja Ceglédre. Az anya győzött, így vált a fiú Ceglédivé.

 

1929-ben Szegeden szerzett tanítói oklevelet. Pedagóguspályáját Kiskundorozsmán kezdte, Szeged mellett egy tanyasi iskolában. Már akkor régészkedett és írogatott. Ennek kapcsán ismerkedett meg Móra Ferenccel, aki ekkor múzeumigazgatóként dolgozott. Érdeklődési körük azonos volt - mesék, mondák, népszokások, néprajz, régészet, pedagógia - szoros barátság alakult ki közöttük. Olyannyira, hogy az író az utódját látta benne. Egyik könyvében meg is dicsérte, hogy ilyen tanítókra lenne szükség, akik ennyire megbecsülik a régiségeket és a helytörténeti emlékeket. A múzeumigazgatói állást Móra hirtelen halála miatt nem kaphatta meg.

 

1930-ban Albertibe került. Itt alapított családot.

"Alig melegedtem meg, nekifogtam a felderítésnek. Alberti-Irsán és a ceglédi határban fölkutattam nyolcvan-száz ókori lelőhelyet; réz- és bronzkoriakat, kora vaskoriakat, szarmatákat, avarokat, honfoglalókat és Árpád-koriakat."

A II. világháború alatt az első magyar hadseregben Markóczy tábornok segédtisztjeként szolgált. Amerikai hadifogságban is volt. 1947-48-ban a ceglédi, 1948-tól 1951-ig a Pest megyei Szabadművelődési Felügyelőségen dolgozott. Ekkor került ismét Ceglédre a Táncsics Mihály Általános Iskolához. Levelező tagozaton magyar- történelem- rajzszakos általános iskolai tanári képesítést szerzett. A családjának élt, és szenvedélyes kutatója lett a város múltjának. Olyat is tanított ami a tankönyvből kimaradt. Azt, hogy Dózsa hol állt Cegléden a kaszás parasztok elé; ki volt Lőrinc pap; melyik iskolába járt Toldy Ferenc; hol az az épület, amelyben Kossuth kormánya működött, hol élt az idős Földváry Károly; hol árulta könyveit Táncsics Mihály, melyik Kárpáti Aurél szülőháza.

 

A Pest Megyei Hírlapban háromszáz művelődéstörténeti cikke jelent meg. Rendszeresen publikált a Honismeret és a Múzsák című folyóiratokban, de jelentek meg cikkei a Magyar Nemzetben, az Élet és Tudományban is.

Rendkívül ritka, ha olyan nagy tudású emberrel találkozhatunk akire azt mondjuk "két lábon járó lexikon". Lajos bácsi ennél is több volt: beszélgetés közben bármely helytörténeti téma szóba jött, az ő bölcsessége megállíthatatlanul áradt izgalmas mondanivalójából, ő maga volt az "élő legendárium".

Munkásságáért 1993-ban a város díszpolgárává választották. A mikebudai általános iskola 2005. március 14-én felvette Hidvégi Lajos nevét.

 

Munkáiból: Török János és a szőkehalmi Gazdaképző története (Cegléd, 1963); Vendéglátás a rónán (Cegléd, 1971); Ceglédi históriák: Történeti elbeszélések (Cegléd, 1981); Regélő falvak: Történeti elbeszélések (Cegléd, 1983); Toldy Ferenc ceglédi iskolaéveiről. A Ceglédi Turini Százas Küldöttség Múzeumbaráti Kör évkönyve (Cegléd, 1984); Pusztabokrok 1.: Adatok Cegléd és környéke településtörténetéhez a régészeti, történeti források és a földrajzi nevek alapján (Cegléd, 1984); Pusztabokrok 2.: Adatok Alberti, Irsa, Dánszentmiklós és Mikebuda településtörténetéhez (Albertirsa, 1990); Sírok a határban (1991); Cegléd hiedelemvilága - Hiedelmek, szokások az Alföldön (I-III. kötet) (Nagykőrös, 1992)

 

Forrás: Cegléd Barátainak Köre: Önéletrajzok. (1988); Török Lajos: H. L. emlékére (Ceglédi Hírmondó, 1994. aug. 12)

- K.T. -


Vissza az előző oldalra »
KÖZÉRDEKŰ ADATOK E-Ügyintézés

Képtárak

Képtárak
CEGLÉD TELEPÜLÉSKÉPI ARCULATI KÉZIKÖNYV 2017 CEGLÉD MEGÚJUL

Házhoz menő szelektív
HULLADÉKGYŰJTÉS
SZÁLLÍTÁSI NAPTÁR

SZÁLLÍTÁSI NAPTÁR

KÖRNYEZETSZÉPÍTÉS

CEGLÉD VÁROS
2021. ÉVI
KÖRNYEZETSZÉPÍTÉSI
ÉS
KÖRNYEZETVÉDELMI
PROGRAMJA

Panoráma képek

  • PANORÁMAKÉPEK

Turistatérkép

Túristatérkép

Térségi Adattár

www.kossuthtoborzo.hu

www.kossuthtoborzo.hu

www.laskafesztival.hu

www.laskafesztival.hu

Pest Megyei Békéltető testület

Pest Megyei Békéltető testület

Projektek

www.cegledkozvilagitas.hu
Bölcsőde bővítés 2014
www.varkonyikompetencia.cegled.hu
www.csatorna.cegled.hu
A lap 0.073 másodperc alatt készült el. | Copyright 2024 Ceglédinfo, design by © Ceglédinfo | ÍRJON NEKÜNK! | IMPRESSZUM | Akadálymentesítési nyilatkozat
A látogatók száma 2015.05.04-től: 28601546 | Ebben a hónapban: 481360 | Ma: 17768 | jelenleg: 8 | Statisztika