Vissza az előző oldalra »
VELKEY IMRE
Velkey Imre (Mezőberény, 1918. dec. 20 - Cegléd, 2004. jan. 3) gimnáziumi tanár
Dédapja a mezőberényi néptanító Tudós Kemény Pál. Édesapja Velker (Velkey) János a ceglédi Polgári Iskola, majd 1919-től 1946-ig volt a ceglédi Kossuth Gimnázium történelem-földrajz szakos tanára. A tíz Velkey testvér között ő volt sorrendben a második.
1936-ban érettségizett Cegléden, abban a gimnáziumban ahol édesapja is tanított.
1941-ben szerzett középiskolai tanári oklevelet magyar-latin szakon a Pázmány Péter Tudományegyetemen.
Első munkahelye az Újvidéki Állami Fiúgimnázium, ahol 1941. július 1-től 1945. július 28-ig tanított. Ekkor helyezték át Ceglédre az Állami Kossuth Gimnáziumba, ahol 35 éven át teljes óraszámban, 1980. szeptember 30-tól a nyugdíjba vonulása után még 11 éven át óraadóként tanított. 1981-ben érettségiztetett utoljára, 73 éves volt akkor.
A tanári kar megbecsült tagja volt, szava sok vitás kérdést eldöntött, véleményéhez igazodott a tantestület jelentős része. Tanácsaival rendszeresen segítette ifjabb kollégáit. A művelt, jó humorú, szaktárgyait szerető, diákjait szerető és megbecsülő nevelő a tananyagon túl: az egyéniségével hatott.
Szelíd, csendes humora átszőtte minden kapcsolatát, nevelőmunkáját. Tanítványai a társuknak és azon túl a vezetőjüknek tekintették s ő felelősen vezette is őket az emberré válás és a tudás útjára.
Humanista volt. Soha nem tolta magát az előtérbe, egyetlen cél irányította cselekedeteit: az, hogy másokat előbbre segítsen.
Éveken át a levelező tagozat vezetője, a felnőtt emberek tanítását, nevelését is szívügyének tekintette.
Világnézete nem illeszkedett az akkor hivatalos eszmékhez, de a legnehezebb időszakokon is átsegítette erős hite, önuralma és bölcsessége.
Tanítványai nagyon szerették, tisztelték az intézetből kikerülve is levelezéssel, személyes találkozásokkal tartották vele a kapcsolatot. Betegségében is gyakran látogatták.
Életében alapítványt neveztek el róla, Cegléd Önkormányzata 1993-ban a Város Díszpolgára címmel tüntette ki.
- K.T. -
Vissza az előző oldalra »
|