SZABADSÁG TÉR - KOSSUTH-SZOBOR - SPORTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNY
A Szabadság tér ékessége: a Kossuth-szobor
A Szabadság tér következő vonzó látnivalója a tér közepén álló Kossuth-szobor, amely a város Kossuth-kultuszának egyik legszebb megnyilvánulása. 1902. szeptember 18-án Kossuth születésének 100. évfordulója előestéjén méltó ünnepség keretében leplezték le ezt a szép alkotást, amely Horvay János szobrászművész munkája. A szobor legszebb része Kossuth feje, melynek kimunkálásában Kossuth Ferenc - Kossuth Lajos fia - is segített a szobrásznak. A búcsúzó mellékalak szépsége is felejthetetlenül megkapó. Az idős szülőt ceglédi emberről, Lédeczi Sámuelről mintázta a művész. A szobor mása 1928 óta New Yorkban áll.
A Református Nagytemplom előteréből elénk táruló főtér a belvárosban
Cegléd város Főpostája
A természet őszi pompája a Szabadság téren
A Városi Sporttörténeti Gyűjtemény kiállítóterme
A ceglédi olimpikonok tablója
Az érdeklődők minden kedden és csütörtökön 14-18 óráig látogathatják a kiállítást, illetve előzetes bejelentkezés alapján a hét más napjain is lehetőség nyílik a gyűjtemény megtekintésére. Telefonszám: (53) 316-930, (30) 214-0883
Sétánk következő állomása a méltán híres Városi Sporttörténeti Gyűjtemény. Az idevezető út során rátekinthetünk a város üzleti életének központjára, a Kossuth Ferenc utcára, láthatjuk a Posta és a Gyermekkönyvtár patinás épületét.
1992. május 10-én nyílt meg a magyar vidék első sporttörténeti gyűjteménye, a Főposta mögött a Gubody utca 9. szám alatt. Ez a kiállítás a város gazdag sportéletének ma már több mint tízezer dokumentumát őrzi és mutatja be kiállításain a közönségnek. Az értékes szakkönyvtár, a levéltár és a fotótár anyaga mellett olyan világnagyságok trófeáiban gyönyörködhet a látogató, mint Csordás György Európa-bajnok úszó, Gál József világbajnok birkózó, Máté Sári Európa-bajnok asztaliteniszező, Szondy István olimpiai és világbajnok öttusázó vagy Zsengellér Gyula kontinensválogatott labdarúgó. Ezen kiemelkedő sportolók valamennyien Cegléd városának szülöttei, akikre méltán vagyunk büszkék. A kiállítás fennállásának 10. évfordulója alkalmából önálló kiadvány jeleníti meg a gyűjtemény anyagát.
A múzeum létrehozásában elévülhetetlen érdemeket szerzett Kürti Béla nyugdíjas testnevelő tanár, akinek eddig nyolc helytörténeti munkája jelent meg, melyek közül a "Fejezetek a ceglédi sport múltjából" című könyve 1986-ban Ezüstgerely-díjban részesült.